„Niebieski Przyjaciel”

Do Maleńkiej Wioski na skraju lasu, zamieszkanej przez leśne zwierzątka sprowadza się wraz z rodzicami mała Wiewiórka Basia.

Pewnego dnia podczas spaceru Basia spotyka kogoś bardzo specjalnego – Niebieskiego Jeża Teodora, który z powodu swojego koloru i kolców kłujących ‘’w dwie strony’’ nie jest akceptowany przez  innych mieszkańców wioski.

Basia postanawia pomóc niebieskiemu przyjacielowi zbudować nić porozumienia pomiędzy nim, a pozostałymi zwierzątkami.

Czy w wiosce będzie wreszcie miejsce na różnorodność? Czy Teodor odnajdzie w końcu przyjaciół i zyska akceptację, której tak bardzo pragnie?

***

Książka „Niebieski Przyjaciel’’ skierowana jest do najmłodszych czytelników i ich rodziców, a także opiekunów i nauczycieli dzieci w wieku przedszkolnym chcących przybliżyć im zagadnienia różnorodności i tolerancji.

Inspiracją do jej napisania byli podopieczni Fundacji Pro Aperte – pierwszy rocznik Terapeutycznego Punktu Przedszkolnego  „ToTu’’, ich codzienne zmagania i sukcesy.

Historia Niebieskiego Jeżyka ma za zadanie w prosty i przyjazny sposób zapoznać dzieci z pojęciami takimi jak odmienność, akceptacja i tolerancja. W dostosowany do wieku odbiorcy sposób porusza problemy z którymi najczęściej mierzą się osoby z różnymi zaburzeniami i trudnościami, np. niezrozumienie, odrzucenie, lęk ze strony otoczenia.

Książka, poprzez ukazanie perypetii i uczuć głównego bohatera przekazuje jak ważne dla każdego, a szczególnie dla osób z trudnościami są wsparcie, więzi społeczne, zrozumienie i relacje z otoczeniem. Ma za zadanie rozwijać wrażliwość społeczną, uczyć otwarcia na różnorodność w świecie. Zachęca, aby zanim ocenimy kogoś, kto czasem może się dziwnie lub niezrozumiale zachowywać, poczekać, pomyśleć, zastanowić się „dlaczego?’’’, „skąd bierze się to zachowanie?”.

W aspekcie merytorycznym treść została sprawdzona  przez pedagoga spektrum autyzmu oraz psychologa Fundacji Pro Aperte, dzięki czemu pozycja polecana jest jako wartościowa pomoc terapeutyczno – dydaktyczna w edukacji  wczesnoszkolnej.

Zysk ze sprzedaży książki ‘’Niebieski Przyjaciel’’ przeznaczony jest na wsparcie działań statutowych Fundacji Pro Aperte, m.in. na terapię dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz budowę centrum terapeutycznego.

KUP KSIĄŻKĘ „NIEBIESKI PRZYJACIEL”