Logo_Fundacji

Dane_kontaktowe

Fundacja Pro Aperte   |   zadzwoń: 786-039-278   |   przyjdź: 99-300 Kutno, ul. Staszica 7

KŚM - waga i istota samostanowienia młodzieży z niepełnosprawnościami w życiu publicznym

termin realizacji:
01.11.2022 – 30.11.2023

zleceniodawca:
Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego

wartość projektu:
160 950 zł

kwota dotacji:
153 750 zł

Projekt realizowany wspólnie przez dwóch partnerów: Fundację “Pro Aperte” i Fundację Autism Team

Projekt zakłada wzmocnienie młodzieży z niepełnosprawnością, głównie w spektrum autyzmu w kompetencjach samostanowienia oraz działaniach samorzeczniczych poprzez działalność 3 Klubów Świadomej Młodzieży w Łodzi, Kutnie i Włocławku.

 

Podejmowane przez młodzież inkluzyjne działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami przyczynią się do realnej poprawy standardów dostępności w życiu publicznym a efektem bezpośrednim będą wypracowane zmiany systemowe na szczeblu regionalnym i ogólnopolskim.

 

Sfinansowano ze środków Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033. Program pod patronatem Pełnomocnika Rządu ds. polityki młodzieżowej. Komitet do spraw Pożytku Publicznego.

Siła koalicji organizacji wyraża się we wspólnych działaniach na rzecz zmian. Fundacja Pro Aperte z Kutna & Fundacja Autism Team z Łodzi połączyły siły, by jeszcze lepiej wspierać młodzież w spektrum autyzmu zrzeszającą się w Klubie Świadomej Młodzieży. Niezliczona ilość przegadanych godzin, kilka zarwanych nocy, mnóstwo wzajemnego wsparcia i wymiany doświadczeń pozwoliło nam napisać, obronić i wygrać wspólny projekt.

 
Z wielką radością i nieskrywaną dumą chcemy przekazać światu, że ❗️MAMY TO❗️
 
Nasze wymarzone koalicyjne przedsięwzięcie to: “KŚM. Samostanowienie młodzieży z niepełnosprawnościami w życiu publicznym” które realizować będziemy w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022–2033, finansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, pod patronatem Pełnomocnika Rządu ds. polityki młodzieżowej stało się faktem 🙂
W Kutnie, Łodzi i we Włocławku ruszają serie spotkań, warsztatów i integracyjnych zjazdów.
O wszystkim będzie informować na bieżąco – śledźcie nasze profile na fb.

20.10.2023

💜 Podsumowaliśmy kampanię “Szkoła przyjazna dla autyzmu “, podczas której nasza młodzież szczególnie podkreślała potrzebę zabezpieczenia w placówkach edukacyjnych pokojów wyciszeń, w których osoby wysoko wrażliwe o własnych potrzebach mogłyby “wyciszać ” trudne emocje i zadbać o dobrostan.
💜 Wspólnie stwierdziliśmy, że nie spoczniemy na laurach. Chcemy dalej działać na rzecz zwiększania dostępności w obszarze edukacji dla osób neuroróżnorodnych, ale nie tylko. Dziś powstał apel-list do lokalnych urzędników i samorządowców, w którym zwracamy się z prośbą o ich wsparcie w jeszcze bardziej przyjaznej organizacji przestrzeni szkolnych.
👉👉 Apelujemy o pokoje wyciszeń w każdej placówce edukacyjnej👈👈

15.10.2023

🧡 Kolejne Spotkanie z Samorzeczniczką – tym razem z Klaudią było bardzo ciekawe, a nawet wzruszające. Klaudia podzieliła się z nami swoimi doświadczeniami.
Opowiedziała o swoim dzieciństwie, edukacji i obawach, które jej towarzyszyły w różnych momentach życia. Wytrwałość i odwaga w pokonywaniu ograniczeń doprowadziły ją do naszej Fundacji, gdzie spełnia się zawodowo jako nauczyciel – terapeuta.
“Guz rdzenia kręgowego zlokalizowany w odcinku lędźwiowym spowodował naruszenie sprawności organizmu i ograniczenie ruchowe. Do tego doszły jeszcze inne komplikacje zdrowotne… Jako nastolatka postanowiłam przestawić swoje myślenie. Zdecydowałam, że chcę być samodzielna jako dorosła osoba, a niepełnosprawność nie będzie ograniczeniem w moim życiu” Klaudia Gątarek dziękujemy za ten czas!

22.09.2023

💜 Spędziliśmy miłe popołudnie na rozmowach przy kawie i słodkich pysznościach w przemiłej atmosferze w Cukrovia-Restauracja Hotel Cukiernia Kawiarnia.
💜 Dziękujemy za stworzenie przyjaznej przestrzeni, w której mogliśmy się zrelaksować i czuć swobodnie sobą.

8.09.2023

👀🙆‍♂️W piątek dużo się działo podczas spotkania naszego Klubu. 🥳To był moment, w którym widzieliśmy się pierwszy raz po przerwie wakacyjnej.
✅Omawialiśmy temat przyszłej kampanii, która ma dla nas duże znaczenie oraz świętowaliśmy urodziny Marii.
29.07.2023
💢 Dawno nas nie było, bo w wakacje więcej odpoczywamy. Ostatni piątek był jednak fajną okazją do spotkania.
💢 Wspólnie z rodzicami bawiliśmy się na kręgielni, dzięki uprzejmości Aquapark Kutno – MOSiR Kutno.
26.08.2023
☀️💚Porozumienie przez pasje, przyjazne przestrzenie i możliwość zaprezentowania siebie bez oceniania – za nami Integracyjny Zjazd Klubów Świadomej Młodzieży na farmie Fundacji Pomerdało mi się. Zjazdy odbywają się cyklicznie i zbierają Kluby z całej Polski. Obecnie są to Kluby z Łodzi, Kutna i Włocławka. Klub Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team Klub Świadomej Młodzieży Kutno przy Fundacji Pro Aperte
🗨Sierpniowy zjazd rozpoczęli: Izabela Piotrowska, Jan Gawroński inicjator Klubów Świadomej Młodzieży, Sylwia Kowalska z Fundacji Autism Team oraz Przemysław Saczuk z Fundacji Pro Aperte. “Cieszymy się, że mamy takie inkluzywne przestrzenie” – mówiła Sylwia Kowalska.
🌞Izabela Potrowska przedstawiła harmonogram wydarzenia. Na uczestników zjazdu czekało wiele atrakcji m.in. prezentacja pasji, pokaz samoobrony, stand up, występ Ziemska Armia Kotlandzka , wizyta motocyklistów, występ SZABLIX , sportowe emocje i wiele wiele innych.
🎈Sylwia Kowalska z Fundacji Autism Team zapowiedziała również prezentację innowacyjnego Klubu Świadomego Juniora. Na wydarzenie przybyło także wiele nowych rodzin. Uczestnicy zjazdu mieli okazję porozmawiać o trudnościach i skonsultować się ze specjalistami indywidualnie.
🏆Gospodarze Magda i Tomasz Popielowie kolejny raz stanęli na wysokości zadania i przygotowali wspaniałą przestrzeń, gdzie każdy mógł bez problemu odnaleźć drogę do wybranego punktu. Na rozrysowanym planie były m.in. scena wystąpień, strefa wyciszeń, grill, stodoła z pysznościami do jedzenia.
24.06.2023
💜 Spotkanie Klubu przebiegło dziś pod znakiem poznania doświadczenia i perspektywy innej grupy samorzeczniczej- osób z wadą słuchu.
Gościliśmy p. Izabelę Jakubowską, osobę słabosłyszacą, ale także tłumacza języka migowego.
💜 Wspólnie doszliśmy do wniosku, że mimo, iż czasem osobom ze szczególnymi potrzebami nie jest łatwo, warto uparcie walczyć o dostępność, ale również pracować nad własną samoświadomością.
💜 Przy okazji dostaliśmy lekcję języka migowego.
16.06.2023
💜 Spotkanie Klubu przebiegło dziś pod znakiem poznania doświadczenia i perspektywy innej grupy samorzeczniczej- osób z wadą słuchu.
Gościliśmy p. Izabelę Jakubowską, osobę słabosłyszacą, ale także tłumacza języka migowego.
💜 Wspólnie doszliśmy do wniosku, że mimo, iż czasem osobom ze szczególnymi potrzebami nie jest łatwo, warto uparcie walczyć o dostępność, ale również pracować nad własną samoświadomością.
💜 Przy okazji dostaliśmy lekcję języka migowego.
25.05.2023
🌺💐Wzruszenie, szczere uśmiechy i masa pozytywnych emocji towarzyszyły nam wczoraj podczas spotkania z Mamami. Obejrzeliśmy film z życzeniami na Dzień Mamy (tutaj link do niego: https://www.youtube.com/watch?v=qcCBcYjAa68)
oraz wręczyliśmy bukietu kwiatów, przygotowane przez Asię – naszą klubowiczkę.
🥳Świętowaliśmy także urodziny Mikołaja – Mikołaju jeszcze raz 100 lat!
☀️Dziękujemy BIUROMAX Kutno, Magnolia Kutno , Zarządowi Inwestycji Sp. z o. o., Ciesielska Małgorzata Sklep Spożywczy, DS Smith , Kellogg’s Kutno, Olewnik.
14.04.2023
🟠 Za nami drugie warsztaty samorozwojowe z Tomasz Bilicki, pedagogiem, człowiekiem promłodzieżowym, który nawiązał z naszymi klubowiczami świetną relację.
🟠 Wymienialiśmy się spostrzeżeniami, rozwijaliśmy komunikację, kreatywność i pamięć, współpracowaliśmy w grupach, poznawaliśmy siebie i siebie nawzajem.
🟠 Serdecznie dziękujemy za wartościowe sobotnie przedpołudnie i stworzenie przyjaznej atmosfery.
27.04.2023
Nasza młodzież nie zwalnia tempa i śle dobry przekaz na temat spektrum wśród rówieśników w placówkach edukacyjnych.
Za nami bardzo wzruszające i bardzo merytoryczne spotkanie z uczniami w Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kutnie. Kacper, Asia i Marysia szybko nawiązali wspólny język ze zgromadzonymi, a ich opowieści, dzielenie się doświadczeniami, trudne przeżycia naprawdę wbiły w fotel i wywołały mnóstwo refleksji.
Takich spotkań chcemy!! Prawdziwych, pełnych pasji i emocji, gdzie obie strony czerpią z takich spotkań olbrzymią wartość.
22.04.2023
🔴🟠🔵Ogólnopolski Zjazd Klubów Świadomej Młodzieży
22 kwietnia 2023 Kluby Świadomej Młodzieży z Łodzi, Kutna i Włocławka spotkały się już po raz drugi na Pomerdanej Farmie Dobra w Lekaszynie. Szczęśliwie pogoda dopisała zebranym. Gospodarzami zjazdu byli Magdalena i Tomasz Popiel z Fundacja Pomerdało mi się. Wydarzenie otworzyli: Sylwia Kowalska z Fundacja Autism Team, Przemysław Saczuk z Fundacja Pro Aperte, Izabela Piotrowska z Autism Team Włocławek oraz Jan Gawroński z Klub Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team – inicjator Klubów na całą Polskę, samorzecznik i działacz społeczny.
🔴🟠🔵Zjazdy klubów to wspaniała okazja do integracji. Z biegiem czasu każdy z nich powiększa swoje grono, co świadczy o ogólnopolskim zapotrzebowaniu na tego rodzaju inicjatywę. Była to wyjątkowa przestrzeń do wymiany doświadczeń, wniosków, poglądów, zacieśniania więzi oraz rozmów rodziców między sobą. Dodatkowo niewykluczone, że dzięki takim spotkaniom, kolejne Kluby Świadomej Młodzieży zaczną szturmować Polskę.
🔴🟠🔵„Spotkania te są fajne, ponieważ jako rodzice, możemy wymienić się swoimi doświadczeniami, problemami, które były rok temu, a jakie mamy teraz. Ewidentnie nawiązują się znajomości, zacieśniają przyjaźnie. Pojawiło się także w tym roku więcej stolików z pasjami, przez co widać, że nasza młodzież powiększyła swoje zasoby zainteresowań i nie boi się pokazać całej Polsce, że ma swoje zainteresowania.” – mówi Dorota, jedna z przybyłych mam.
🔴🟠🔵W tym dniu gospodarze z Fundacji Pomerdało mi się stworzyli dla przybyłych bardzo przyjazną przestrzeń. Przygotowali mapkę wydarzenia, gdzie znalazły się strefy: wystąpień, pasji, wyciszeń, rozmów, relaksu, zwierzaków oraz kierunkowskazy do najważniejszych punktów. Samorzecznicy mieli możliwość zaprezentowania swoich pasji. Pasje są bardzo ważnym elementem w życiu osób w spektrum autyzmu. Mogą stanowić pomost do otwarcia się na relację z drugim człowiekiem. Chcemy podkreślać, że pasje to nie fiksacje.
🔴🟠🔵„Jest to dla mnie takie uspokojenie. Często rysuję w szkole, wtedy kiedy mam czas, również kiedy nie mam czasu. Staram się nauczyć jak najwięcej, ponieważ nie znajduję takiego ukojenia w niczym innym.” – mówi Maria o swojej pasji.
🔴🟠🔵„Przekonujemy się tu, upewniamy, że to nie autyzm definiuje osoby, które tu przyjechały. Jest pełne porozumienie przez pasje, cudowna przestrzeń w Fundacji Pomerdało mi się. Jest to świetny czas dla rodziców i specjalistów. Podczas rozmów możemy bardzo dużo wzajemnie opowiedzieć.” – relacjonuje Dorota Gackowska z Fundacji „Pro Aperte”.
🔴🟠🔵Spotkanie uświetniły koncerty m.in.: Borysa Chmielewskiego, SZABLIX oraz grupy Ziemskiej Armii Kotlandzkiej i wielu innych występów na scenie. Dodatkowo podczas wydarzenia, goście mogli zatańczyć zumbę, skorzystać ze strefy fryzjerskiej, animacji dzięki Sali Zabaw Leo, zjeść pizzę z pieca, kiełbaski z ogniska oraz posilić się licznymi słodkościami.
19.04.2023

Kolejna lekcja neuroróżnorodności za nami. Nasi klubowicze Kacper Stanecki i Joanna Nolbrzak spotkali się ze społecznością Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Bitwy nad Bzurą w Imielnie by opowiedzieć o perspektywie rozwoju w spektrum autyzmu.

Uczniowie i nauczyciele z uwagą wysłuchali doświadczeń Asi i Kacpra, wspólnie stwierdzono, że najlepiej poznawać historie bezpośrednio od osób zainteresowanych. One najbardziej zostają w pamięci. Przekazali też samorzecznikom wspaniałe podziękowania z podpisami wszystkich uczestniczących.
13.04.2023
🟡🟢Dziś odbyła się lekcja różnorodności. Kacper Stanecki wraz z Joanną Nolbrzak z Klub Świadomej Młodzieży Kutno przy Fundacji Pro Aperte dzielili się swoimi doświadczeniami i pasjami z uczniami Szkoła Podstawowa nr 9 im. Władysława Jagiełły w Kutnie.
🔴🟢Kacper i Joanna, informowali młodzież o kampanii “STOP przemocy” #przyjazniedlaautyzmu. Apelowali o zrozumienie i akceptację dla różnorodności w kontekście pozostawania traum po różnych doświadczeniach przemocy.
🟣🟡Podczas lekcji różnorodności, opowiadali, czym jest prawdziwe spektrum autyzmu, z czym na co dzień się mierzą, ale też o tym, w czym są mocni.
🔵🟢Dziękujemy za pozytywny odbiór młodzieży Szkoły Podstawowej nr 9 w Kutnie. Jesteśmy szczęśliwi, że mamy takie otwarte szkoły, jak ta w naszym mieście.
02.04.2023
🟢🔵🟠PASJE NIE FIKSACJE – jak można wyrazić SIEBIE?🟢🔵🟠
🟠🔴2 kwietnia 2023 w Kutnowski Dom Kultury zaistniały prawdziwie przyjazne przestrzenie dla różnorodności. Tematem przewodnim były PASJE. Z okazji Światowego Dnia Świadomości na temat Autyzmu samorzecznicy z Klub Świadomej Młodzieży Kutno przy Fundacji Pro Aperte zaprezentowali publicznie swoje pasje.
🟢🟠Zgromadzeni goście mogli podziwiać świat dinozaurów, wystawę obrazów, starych telefonów, gadżetów ze Star Wars np. miecze świetlne, samochodów, rysunki mangi, kolekcję płyt CD, origami, kamieni szlachetnych i kart kolekcjonerskich.
🔵🟠Takie wydarzenia są okazją do wyrażania siebie. Dzięki podobnym wystąpieniom samorzecznicy mogą pochwalić się swoją ogromną wiedzą na temat swojej pasji, która często jest bardzo specjalistyczna. Chętnie opowiadali o nich przybyłym, Ci ostatni zachwycali się nietuzinkowymi zainteresowaniami młodych ludzi w spektrum.
🟢🔵Po wystawie odbyła się projekcja film „Życie animowane” Wspólnym mianownikiem filmu i wystawy samorzeczników jest fakt, że warto szukać różnych dróg poznania i dotarcia do każdego człowieka, często są to właśnie PASJE.
31.03.2023
🟢🔴Nasza Fundacja wraz z Klub Świadomej Młodzieży Kutno przy Fundacji Pro Aperte na spotkaniu u Rzecznika Praw Obywatelskich
🟠🔵Samorzecznicy i reprezentanci organizacji pozarządowych, inicjatyw obywatelskich oraz Klubów Świadomej Młodzieży zostało zaproszonych na spotkanie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich – Marcinem Wiąckiem. Podczas spotkania omawiane były plany kampanii „STOP przemocy”, w ramach kwietnia – miesiąca świadomości autyzmu. Kampania rozpocznie się 2 kwietnia 2023 r. i została objęta honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich.
🔵🟢Na spotkaniu Rzecznik Praw Obywatelskich podziękował organizacjom samorządowym za wkład włożony w szerzenie świadomości o spektrum autyzmu. Osobiście wręczył pamiątkowe podziękowania sześciu organizacjom pozarządowym, m.in. Fundacji „Pro Aperte” za współpracę przy organizacji spotkań lokalnych pracowników Biura Rzecznika Praw Obywatelskich z samorzecznikami i samorzeczniczkami w spektrum autyzmu oraz za pracę na rzecz podnoszenia świadomości nt. spektrum autyzmu i edukacji.
🟢Osobiste podziękowania trafiły także na ręce Klubów Świadomej Młodzieży, m.in. kutnowskiego Klubu Świadomej Młodzieży przy Fundacji „Pro Aperte”.
🔵🔴W imieniu Klubu Świadomej Młodzieży przy Fundacji „Pro Aperte”, samorzecznik Kacper, pochwalił się działaniami w kwestii sukcesu z wprowadzenia cichego dzwonka w jednej ze szkół podstawowych w Kutnie. Podczas spotkania, samorzecznicy wypowiadali się również w kontekście przemocy. Opowiedzieli jakie trudne sytuacje spotykały ich w przestrzeniach szkolnych.
22.03.2023
🟢W środę 22 marca na zaproszenie Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich reprezentacja Klubu Świadomej Młodzieży przy Fundacji Pro Aperte, wraz z przedstawicielami Klubów Świadomej Młodzieży w Łodzi i we Włocławku, uczestniczyła w warsztacie szkoleniowym ” Jak pisać wnioski do RPO?”.
🟠Łukasz, Kacper, Mateusz i Bartek rozpracowali jeden z czterech kazusów, które potencjalnie mogły trafić do biura Rzecznika z prośbą o interwencję i wspólnymi siłami stworzyli wniosek do RPO w tej sprawie. Pilnie słuchali tez pomysłów na wnioski innych przybyłych samorzeczników w trzech pozostałych sprawach oraz utrwalili wiadomości z zakresu niezbędnych aktów prawnych, przydatnych w podobnych sytuacjach. Klimat spotkania był niesamowity, wymienialiśmy doświadczenia, cieszyliśmy się ze spotkania przyjaciół z innych Klubów.
🟡Dodatkowo fakt przebywania na 29 piętrze wieżowca Intraco i wspaniały widok na Warszawę sprawił, że dzień był naprawdę wyjątkowy.
🔵Wyjazd do Warszawy był również okazją do “prac badawczych” z zakresu szeroko rozumianej dostępności dla osób w spektrum autyzmu. Jesteśmy szczerze zachwyceni miłą, przyjazną i rzeczową obsługą w dwóch miejscach, które odwiedziliśmy @caffenero na Inflanckiej oraz Lily’s Bistro Muranów. Dodatkowo klimat tych miejsc bardzo nam odpowiadał.
04.03.2023
🔹🔸Kolejne spotkanie, kolejne nowe osoby i jeszcze jedne urodziny Bartka
📍Klubowicze zebrali się ponownie. Odbyli warsztaty dotyczące szkoły. Zadaniem na dziś było, by każdy napisał trzy skojarzenia ze szkołą.
📍Presja, depresja, stres, zmęczenie, hałas – pojawiały się u większości. Jednak można było znaleźć coś pozytywnego – kreatywność, przyjaciele, pomocny nauczyciel wspomagający.
Rozmawiali o tym, jak czują się w szkole i co można poprawić.
💡Wnioski z debaty będą pomocne podczas miesiąca autyzmu przy nadchodzącej kampanii kwietniowej dotyczącej przemocy.
💡Założeniem, które przyświeca zmianom, to przekonanie, że im więcej się wie na konkretny temat, tym mniejszy współczynnik przykrych sytuacji, przemocy względem osób z niepełnosprawnościami. Dziś temat warsztatu skupił się na szkole.
🥸Na spotkaniu Klubowicze, dzięki nowej koleżance, poznali czym jest i jak wygląda edukacja domowa.
🥳Bartku – jeszcze raz życzymy Ci 100 lat
25.02.2023
Świetnie spędzony czas podczas warsztatów “W moim spektrum…Autoreferencje” z Michałem Awinem
🤎 Dowiedzieliśmy się jeszcze wielu nieznanych rzeczy na temat naszych zainteresowań, wspólnie je zgłębialiśmy, dzieliliśmy się naszymi pasjami. Jest ich tak wiele i wszystkie tak ciekawe, że myślimy nad osobnymi prezentacjami każdej z nich.
🤎Nasze pasje to nie fiksacje. To nasze wielkie ATUTY.
🤎W “międzyczasie” naszych rozmów o pasjach, Michał zrobił nam niezwykłą, pamiątkową sesję, którą na pewno wkrótce się podzielimy. Przepyszny tort bezowy zrobiła dla nas jedna z mam Aneta.
🤎Dzień był fantastyczny. Życzymy wszystkim takich momentów.
17.02.2023
Ach, jakie to było spotkanie❗️
🎥Obejrzeliśmy film o nas, czyli KŚM Kutno, który przywołał piękne wspomnienia.
➡️W wyrażenie siebie za pomocą symbolu zaangażowali się wszyscy, poznaliśmy się jeszcze lepiej, jeszcze bardziej. Było dużo opowiadania o sobie, szczerze i bezpiecznie.
😋Na zakończenie, dzięki Vandemoortele Polska jedliśmy pyszne słodkości.
16.12.2022
🎄W piątek nasi samorzecznicy z Klubu Świadomej Młodzieży zasiedli do wigilijnego stołu. Przybyli wraz z rodzicami. Spotkanie upłynęło w miłej, rodzinnej atmosferze.
🎁Były prezenty i masa uśmiechów. Członkowie wymienili się wzajemnie podarkami a dodatkowo zostali obdarowani prezentami od naszej Fundacji. Wigilia była także okazją do blizszego poznania się rodziców samorzeczników i wymiany doświadczeń.
🎉Dodatkowo obchodziliśmy urodziny Klubowicza Adama. Były to jego 15 urodziny. Zgromadzeni odśpiewali mu 100 lat. Życzymy by spełniły mu się jego marzenia 🥰
❤️Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie. Dziękujemy bardzo paniom ze Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku za przygotowanie Wigilii od kuchni, za wsparcie i pyszną herbatę.