Logo_Fundacji

Dane_kontaktowe

Fundacja Pro Aperte   |   zadzwoń: 786-039-278   |   przyjdź: 99-300 Kutno, ul. Staszica 7

Rozwój organizacji i obszaru działań terapeutycznych Fundacji "Pro Aperte"

termin realizacji:
01.02.2024 – 30.10.2024

zleceniodawca:
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

wartość projektu:
183 000 zł

kwota dotacji:
183 000 zł

W ramach wsparcia we wniosku są zaplanowane dwa działania, które w znacznym stopniu rozwiną organizację i jej zakres działań misyjnych. Działania są zaplanowane w okresie od 01.02.2024 do 31.10.2024.

Pierwszym z nich jest zwiększenie jakości organizacji działań terapeutycznych Fundacji “Pro Aperte” poprzez stworzenie dedykowanego narzędzia – platformy CRM. System ma na celu ułatwienie komunikacji wśród terapeutów i opiekunów dzieci z niepełnosprawnością oraz wynagrodzeń i rozliczeń z przeprowadzonych zajęć. System umożliwi bezpieczne (poprzez tworzenie kopii zapasowych) zarządzanie personelem oraz zabezpieczy zgodnie z RODO dane zarówno podopiecznych jak i personelu.
Drugim działaniem będzie zwiększenie obszaru terapeutycznego poprzez zakup innowacyjnych słuchawek “Silent disco” do terapii społecznej osób wrażliwych dźwiękowo. Planuje się zakup 60 sztuk specjalistycznych słuchawek z regulacją trzech różnych kanałów. Do całego zestawu będą zakupione 3 stacje bazowe oraz nośniki muzyczne. Całość tworzy innowacyjną cichą dyskotekę. Ideą tej koncepcji jest to, że każdy z użytkowników nakłada słuchawki i wybiera dla siebie odpowiednią muzykę (z trzech kanałów) oraz reguluje dla siebie odpowiednią głośność. Każdy kanał to inny kolor. Na parkiecie każdy tańczy swoim rytmem do wybranej muzyki, dodatkowo każdy też widzi poprzez kolor wybór muzyki. Słuchawki “Silent disco” są innowacyjną terapią dla osób sensorycznie wrażliwych (głównie dźwiękowo), w szczególności dla osób w spektrum autyzmu.

16.09.2023
💜 Kolejny “Niezbędnik wyjątkowego rodzica ” za nami. W Kowalu rodzice dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami rozmawiali z trenerami o zawiłościach systemu orzeczeczniczego i ścieżkach poruszania się w nim.
💜 Sylwia Frydrysiak-Saczuk z naszej Fundacji uczestniczy w Niezbędnikach jako uważny obserwator, który zbiera dane o newralgicznych problemach, trudnościach i sprawach, z którymi mierzą się rodziny, w których występuje niepełnosprawność.
💜 Na ich podstawie powstanie raport i broszura, ułatwiająca poszukiwanie systemowych rozwiązań.
🔹Fundacja “Pro Aperte” od samego początku istnienia współpracuje z rodzicami podopiecznych w ramach realizacji misji opierającej się na całościowym i wszechstronnym wsparciu osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin.
🔹Luki i zawiłości systemowe, częsty brak dostępu do rzetelnych informacji dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością oraz niska świadomość społeczeństwa w tym temacie pokazują olbrzymią potrzebę działań poradniczych, również prowadzonych przez organizacje pozarządowe. Nasza Fundacja prowadzi poradnictwo psychologiczne, prawne, orzecznicze, socjalno – bytowe.
🔹Na bieżąco przyjmujemy wiele zgłoszeń i zapytań, z których wynika, że prawa osób z niepełnosprawnościami często są łamane. Powstanie szerokiej Koalicji Organizacji Poradniczych, zrzeszającej organizacje z całej Polski, zagwarantuje zwiększenie dostępu do merytorycznej wiedzy i rozszerzenie obszaru działań poradniczych.
17.06.2023
🧡 Kolejny Niezbędnik wyjątkowego rodzica za nami.
🧡 W przyjaznych przestrzeniach Fabryka Aktywności Miejskiej odbył się mistrzowski warsztat z zakresu edukacji poprowadzony przez niezastąpioną Sylwia Kowalska .
🧡 Oprócz olbrzymiej wiedzy z zakresu prawa oświatowego, Sylwia ma także talent do porywania słuchaczy, wlewa w nich wiarę i odwagę w to, że w każdej sytuacji, w której są łamane lub nieprzestrzegane prawa osób o szczególnych potrzebach edukacyjnych trzeba niezłomnie stać na straży, obserwować, pilnować, działać i współpracować.
🧡Nie ukrywamy, że przepełnia nas duma, że Niezbędniki niosą się w świat, że tylu rodziców jest nimi zainteresowanych.
27.05.2023
🟡🟢🟣Zakończyliśmy cykl warsztatów w Kutnie dla rodziców dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami – “Niezbędnik wyjątkowego rodzica”. Przez cały cykl spotkań dzieliliśmy się wiedzą, dzięki której rodzicom łatwiej będzie odnaleźć się w meandrach systemu edukacji i orzecznictwa. Chcieliśmy stworzyć przyjazną przestrzeń, w której będzie również miejsce na dyskusję o trudnościach, ale i wzajemne wsparcie rodziców. Spotkania warsztatowe zainicjowały powstanie Klubu Świadomych Rodziców, który zrzesza opiekunów dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami z regionu kutnowskiego.
🟡🟢🟣Na ostatnich warsztatach “Niezbędnika wyjątkowego rodzica” prowadzące Sylwia Frydrysiak-Saczuk oraz Dorota Gackowska omawiały m.in. temat orzecznictwa po 16 roku życia. Podawały rozwiązania i wskazywały różne ścieżki wspierania dziecka po ukończeniu edukacji. Taka chwila stawia rodzica dziecka z niepełnosprawnością przed trudnymi wyborami i zmusza do szukania alternatyw na komfortowe życie dla podopiecznego.
🟡🟢🟣Warsztaty pomogły także rozwiać wątpliwości, jakie orzeczenia przysługują osobom w dorosłym życiu. Taka wiedza pozwoli rodzicowi na swobodniejsze poruszanie się w procedurach systemu.
🟡🟢🟣Kolejnym omawianym tematem spotkania był rynek pracy dla osób z niepełnosprawnością. Jakiej pracy szukać? Jak pracodawca odniesie się do orzeczeń nowego pracownika? Jak podopieczny odnajdzie się w nowej pracy? Czy opłaca się zatrudniać osoby niepełnosprawne? Prowadzące przedstawiły zebranym wiedzę, dzięki której lepiej można wprowadzić podopiecznego na rynek pracy i przygotować się na różne ewentualności.
🟡🟢🟣Dziękujemy za obecność podczas całego cyklu warsztatów “Niezbędnik wyjątkowego rodzica”. Cieszy nas bardzo fakt, że narodziła się oddolna inicjatywa w postaci Klubu Świadomych Rodziców. Bez aktywnego i świadomego udziału rodzica na każdym etapie rozwoju niezmiernie trudno jest o zaspokojenie wszystkich potrzeb dziecka i młodego człowieka, a z drugiej strony KŚR to okazja do wzajemnego wsparcia rodziców.
20.05.2023
🔵Dziś w Kowalu, dzięki Izabeli Piotrowskiej odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Niezbędnik wyjątkowego rodzica” dla uczestników z regionu włocławskiego.
🔵Przybyli zebrali się w sali Ośrodek Terapii Neurorozwojowej „Poczuj sam”Izabela Piotrowska. Spotkanie prowadziły specjalistki w dziedzinie spektrum autyzmu: Izabela Piotrowska i Sylwia Frydrysiak-Saczuk. Omawiały zagadnienia dotyczące edukacji ucznia z własnymi potrzebami edukacyjnymi oraz wdrażania zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.
🔵Wielu rodziców spotyka się z ograniczonym dostępem do informacji na temat wprowadzania zaleceń w placówkach edukacyjnych. Ciągle brakuje rzetelnych szkoleń dla nauczycieli na temat pracy z dzieckiem w spektrum autyzmu. Warsztaty mają na celu zwiększyć wiedzę rodziców w tym temacie. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i rozmowy.
🔵Dziękujemy za przybycie i zapraszamy na kolejne warsztaty z cyklu Niezbędnika wyjątkowego Rodzica do Kowala.
12.05.2023
🟤 I spotkanie sieciujące w ramach projektu Rozwoju Organizacji Poradniczych “Integracja – edukacja – rozwój działań organizacji poradniczych na rzecz osób z niepełnosprawnością” za nami.
🟤 W spotkaniu uczestniczyło 20 przedstawicieli i przedstawicielek 11 organizacji pozarządowych lub inicjatyw obywatelskich z całej Polski, w tym organizacje koordynowane przez młodych samorzeczników. Organizacje biorące udział w spotkaniu zajmują się wsparciem osób z niepełnosprawnościami lub wyzwaniami rozwojowymi i ich rodzin w obszarach różnego rodzaju poradnictwa np. psychologicznego, edukacyjnego, prawnego. Prowadzą aktywnie działania informacyjno – doradcze oraz interwencje w sytuacjach łamania prawa w/w osób.
🟤 Spotkanie odbyło się z inicjatywy naszej Fundacji. Otworzył je prezes Fundacja Pro Aperte Przemysław Saczuk, który przedstawił ideę projektu oraz jego najważniejsze założenia. Projekt zakłada między innymi powstanie koalicji organizacji poradniczych, cykl 9 warsztatów skierowanych do rodziców dzieci z niepełnosprawnościami w 3 różnych miastach, stworzenie e-kursu, broszury informacyjnej, przeprowadzenie dwóch dużych kampanii informacyjnych oraz budowę portalu.
🟤 Możemy dumnie i oficjalnie ogłosić, że podczas dzisiejszego spotkania formalnie powstała koalicja organizacji poradniczych. Członkowie będą się wymieniać doświadczeniami i aktywnie wspierać w działaniach w ramach wspólnego celu: wsparcia osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin, szczególnie w wypełnianiu luk systemowych i samostanowienia.
🟤 Członkowie organizacji zaprezentowali swoje działania, potrzeby wynikające ze struktury i celów ich organizacji, trudności i wyzwania, z jakimi na co dzień się mierzą. Przedstawili również sukcesy, na bazie których możliwe jest tworzenie potrzebnych przestrzeni. Spotkanie było okazją do wzajemnej wymiany w zakresie dobrych praktyk. Wspólnie dzieliliśmy się wiedzą, również wypracowywaliśmy strategie, które mają na celu stworzenie narzędzia pomocowego, które już wkrótce będzie wielkim wsparciem dla społeczności osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Wkrótce te oczekiwane i potrzebne narzędzie zaprezentujemy 😊
🟤 Jednogłośnie stwierdziliśmy, że to, co przybyłe organizacje robią na co dzień pokazuje, że koalicja jest potrzebna i możliwa, a jej wartość może spowodować niezbędne działania na dużo większą skalę. Mamy szansę stworzyć miejsce, będące wielkim wsparciem dla społeczności osób, na rzecz których wszyscy działamy.
Dziękujemy za przybycie i zaangażowanie w tą oczekiwaną inicjatywę. Wspólnie zdziałamy o wiele więcej.
01.04.2023
🔵🟢To już przedostatnie spotkanie z cyklu „Niezbędnik wyjątkowego rodzica”
🔵🟢1 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie rodziców dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami z cyklu „Niezbędnik wyjątkowego rodzica”. Przybyli zebrali się w Hotel Awis w Kutnie. Spotkanie prowadziły specjalistki w dziedzinie spektrum autyzmu: Sylwia Frydrysiak-Saczuk oraz Dorota Gackowska. Omawiały zagadnienia dotyczące edukacji ucznia z własnymi potrzebami edukacyjnymi oraz wdrażania zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.
🔵🟢Wielu rodziców doświadcza niemocy i nie jest informowanych o postępowaniu związanym z orzeczeniem. Warsztaty mają na celu zwiększyć wiedzę rodziców w tym temacie. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i rozmowy.
🔵🟢Dziękujemy za liczne przybycie i zapraszamy na już ostatnie spotkanie z cyklu, które odbędzie się 27 maja 2023 r. w Hotelu Awis w Kutnie. Warsztaty bezpłatne.
🔵🟢Obowiązują zapisy mailowe lub telefoniczne.
Mail: psycholog@proaperte.pl
Telefon: 786042069
18.03.2023
➡️Pierwsze warsztaty dla rodziców dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami za nami
➡️18 marca rozpoczął się cykl składający się z trzech bezpłatnych warsztatów dla rodziców dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami.
➡️Podczas pierwszego spotkania, które odbyło się w Hotelu Awis w Kutnie, poruszono ważne kwestie z obszaru orzecznictwa. Prowadzące Sylwia Frydrysiak-Saczuk i Dorota Gackowska przeprowadziły zebranych przez procedury postępowania po uzyskaniu diagnozy i otrzymania niezbędnych dokumentów oraz przekazały w pigułce niezbędne informacje dotyczące praw osób posiadających orzeczenia. Rodzice w większości deklarowali, że w trudnym systemie dokumentacyjnym czują się często osamotnieni i zagubieni, brakuje wsparcia na poszczególnych etapach pozyskiwania pomocy dla osób z niepełnosprawnością.
➡️Spotkanie było także okazją do wymiany doświadczeń i porad. Analizowano wiele trudnych sytuacji, z którymi mierzą się rodzice osób z niepełnosprawnością na różnych poziomach wiekowych.
✅Spotkanie stało się wielką, przyjazną przestrzenią, w której istniała zarówno merytoryczna wiedza, jak i poczucie zaopiekowania się każdym z uczestników.
Przełomowy projekt – wsparcie dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością
🟢Fundacja „Pro Aperte” w listopadzie 2022 roku rozpoczęła projekt pt. „Integracja-edukacja-rozwój działań organizacji poradniczych na rzecz osób z niepełnosprawnością”, sfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022–2033 w kwocie 266.292 zł.
🟠Projekt zakłada zwiększenie integracji działań co najmniej 6 organizacji pozarządowych lub inicjatyw obywatelskich w celu podniesienia jakości usług poradniczych skierowanych do osób z niepełnosprawnością i ich rodzin. Projekt będzie promował usługi poradnicze: głównie prawne i psychologiczne w mediach lokalnych, społecznościowych oraz wśród rodzin osób z niepełnosprawnością na terenie co najmniej 3 województw.
🔴Do końca 2023 roku w ramach projektu ma być zrealizowanych wiele działań, m.in.:
➡ portal – wyszukiwarka www.amamprawo.pl skierowany głównie do rodziców dzieci z niepełnosprawnością. Na portalu będą umieszczane systematycznie artykuły dotyczące głównie odbytych interwencji przez organizacje poradnicze dotyczące łamania praw osób z niepełnosprawnością wraz ze wskazówkami, poradami prawnymi dla opiekunów.
➡ e-kurs dla osób z niepełnosprawnością i ich rodzin dotyczący ich praw
➡ budowa koalicji organizacji poradniczych
➡ cykle warsztatów „Niezbędnik wyjątkowego Rodzica” dotyczące obszarów orzeczniczych, edukacji włączającej i socjalno-bytowej osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin
➡ kampanie informacyjne zwiększające świadomość społeczeństwa w kontekście praw osób z niepełnosprawnościami.
🟡“Jest to przełomowy i bardzo potrzebny projekt. Prowadzone przez naszą organizację od lat rozmowy z rodzicami dzieci z niepełnosprawnością, doświadczenia w ramach działalności Społecznego Pogotowia Interwencyjnego oraz liczne spotkania z partnerską fundacją Autism Team, która realizuje szeroko zakrojone działania interwencyjne w całym kraju oraz koalicją ponad stu organizacji pozarządowych „Nasz Rzecznik” wykazały bardzo dużą potrzebę realizacji takiego projektu.
Rodzice często są zagubieni, nie mają świadomości w kontekście praw osób z niepełnosprawnością. Powstający portal będzie takim miejscem, w którym rodzic uzyska odpowiedź na najczęściej występujące trudności.
Dodatkowo w naszych regionie oraz w dwóch innych miastach (w Łodzi i we Włocławku) będą prowadzone cykle warsztatów właśnie dla takich rodziców. Projekt łączy także organizacje poradnicze z całej Polski.
Wspólne działania, wymiana informacji zwiększą jakość usług poradniczych oraz zasięg na obszar całego kraju.” – mówi pomysłodawca projektu, prezes zarządu Fundacji „Pro Aperte” Przemysław Saczuk.